Jubileusz 65-lecia Koła

Jubileusz 65-lecia Koła

19 czerwca 2019 roku na zawsze zapisze się w historii Koła Darzbór i wspominany będzie w dużo dalszych krańcach kraju przez lata. Zewsząd spływające gratulacje i słowa uznania tylko lekko koją żal, że to trwało tak krótko i już jest za nami. Przygotowania do roku jubileuszowego zaczęto już jesienią 2018r. Sztab organizacyjny obchodów 65-lecia Koła dźwigał ciężar dużej odpowiedzialności za to by się udało. Należy przyznać, iż plan jaki sobie zakreślono został w pełni zrealizowany, ale jak to zawsze w życiu bywa zdarzały się niedociągnięcia i drobne niedopatrzenia, za które przepraszamy.

Nie ma co ukrywać, iż pośród licznych planów to jednak w Silnowie działo się najwięcej i to co najważniejsze. Wieść gminna rozniosła się po przyjaźnie nastawionych regionach w Polsce i na zaproszenie odpowiedzieli nasi goście i przyjaciele. Jak się później okazało nie wszyscy mogli dotrzeć. Szczególnie godna odnotowania była obecność Dyrektora RDLP w Szczecinku Pana Andrzeja Modrzejewskiego, Członka Zarządu Okręgowego PZŁ w Koszalinie Kol. Grzegorza Mozolewskiego oraz Burmistrz Bornego Sulinowa Pani Doroty Chrzanowskiej. Nie zabrakło również naszych sąsiadów – przedstawicieli Kół Łowieckich ziemi Szczecineckiej: Sokół Piława, Ostoja Szczecinek oraz Ryś Szczecinek. Zaproszenia przejęli również nasi Kontrahenci i przyjaciele Darzboru Kol. Piotr Nowaczyk – Członek Zarządu Firmy Biurkom – Flampol oraz Kol. Tomasz Bocian Leśniczy ds. łowieckich z OHZ Nadleśnictwa Borne Sulinowo, Kol. Radosław Karlikowski reprezentujący zaprzyjaźnione KŁ Jeleń w Żychlinie oraz wielu innych zaproszonych gości. 

Historyczne momenty chcemy przeżywać w obecności najbliższych i przyjaciół, więc mając świadomość, że tą relację przeczytają obecni z innych Kół serdecznie Wam dziękujemy i czujemy się zaszczyceni, że mogliśmy współtworzyć to wydarzenie w Waszej obecności. Jeśli uroczystość myśliwska to tylko przy dźwiękach rogów myśliwskich, marszy i sygnałów łowieckich specjalnie przygotowanych na Jubileusz 65-lecia Darzboru w uroczystości wziął udział Zespół Trębaczy Leśnych Bór ze Szczecinka w pięcioosobowym składzie – zwycięzcy tegorocznego Grand Prix 24 Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej na Zamku w Goraju.

To właśnie sygnał zbiórki  odegrany przez sygnalistów rozpoczął główną uroczystość w środowe popołudnie 19-go czerwca 2019 roku o godz. 18.00 w Domu nad Jeziorem w Silnowie. W zielnym ogrodzie obiektu przed mównicą umiejscowiony mocny wieniec jelenia byka pozyskanego w obwodzie 126 nieopodal miejsca uroczystości przez Kol. Mirosława Kalembasę okazywał mocny dorobek koła. Od rana osoby odpowiedzialne za organizację z niepokojem obserwowały prognozy pogody gdyż planowano je całkowicie przeprowadzić w plenerze, a deszcz mógł zniweczyć wszystkie założenia. Ostatecznie postanowiono zaryzykować i powierzyć los św. Hubertowi – jak się okazało na naszego patrona można liczyć gdyż zapełnił nam upalne popołudnie.

Całą uroczystość przeprowadzili Kol. Dariusz Tederko i Kol. Bartosz Dubrowski. Po przywitaniu gości głos zabrał Pełniący Obowiązki Prezesa Zarządu Koła Łowieckiego Darzbór w Szczecinku – Kol. Dariusz Tederko witając zaproszonych gości rodziny oraz przyjaciół Koła. W swym kilkuminutowym wystąpieniu mocno zaakcentował największe wartości jakimi kierują się członkowie Koła, a więc tradycja, przyjaźń, umiłowanie do przyrody oraz szacunek dla starszych pokoleń myśliwych, które umożliwiły spotkanie w tym dniu przy takiej okazji. Nie zabrakło również prezentacji najważniejszych dat w historii Koła w odniesieniu do wspomnień o twórcach Darzboru i szacunku do Kolegów, którzy odeszli już do krainy wiecznych łowów. Były też wzruszające słowa podziękowania dla partnerek życiowych naszych myśliwych z nadzieją kontynuowania tradycji łowieckich i rozwoju Koła przez najmłodsze nadchodzące pokolenie „Darzborowców”!.

Następnie głos zabrał Łowczy Kol. Bartosz Dubrowski, który przedstawił bogaty dorobek łowiecki naszego Koła oraz zaprezentował 10 najstarszych stażem myśliwych, których uhonorowano specjalnymi statuetkami z imienną dedykacją i datą Jubileuszu. Nie zabrakło również wspomnień z historii Koła, którą w swoim wystąpieniu zaprezentował jeden z najstarszych myśliwych Darzboru Kol. Jan Natkański. Następnie życzenia składali goście zasypując nas pamiątkami i okolicznościowymi prezentami składanymi na ręce PO Prezesa Koła. Goście wybitnie i gustownie trafiali z prezentami mając na uwadze ciągłą rozbudowę domku myśliwskiego w Kucharowie. 

Niesamowicie miłym akcentem był koncert sygnałów łowieckich w wykonaniu Zespołu Trębaczy Leśnych Bór ze Szczecinka pod przewodnictwem Kol. Błażeja Chmielewskiego. Kończąc uroczystość zaproszono wszystkich do pamiątkowego zdjęcia, a następnie powoli przemieszczano się do sali balowej gdzie miała mieć miejsce kolejna część już w typowo „Darzborowym” stylu.

Na zabawie myśliwskiej nie mogło zabraknąć dziczyzny, która była niemal w każdej postaci. Liczne wędliny wystawione na stole wiejskim, a przed północą zaserwowano gościom pieczonego dzika oraz prosiaka. Jako, że to nasze urodziny to nie mogło zabraknąć tortu, który został specjalnie przygotowany przez Paulę Dubrowską. Honorowe pierwsze „cięcie” wykonał Kol. Dariusz Tederko cały tort zniknął po kilku minutach. Reszta zabawy płynęła w podobnym rytmie przeplatana krótkimi przerwami, w których można było skorzystać z fotobudki obleganej przez uczestników myśliwskiej biesiady.

Wielkie brawa dla zespołu Pana Krzysztofa Tomaszewicza lidera zespołu – „Talizman”. Spisali się rewelacyjnie, doskonale wkomponowując się w nasze myśliwskie Darzborowe gusta przy czym nie zabrakło flagowego wystąpienia naszego artysty Kol. Jarosława Wasylczyszyna, który wykonaniem utworu „Biełyje Rozy” porwał do tańca wszystkich biesiadników. Biesiada trwała do białego rana! następnego dnia po procesji „Bożego Ciała” po południu spotkaliśmy się na terenie kwatery Koła w Kucharowie gdzie przygotowano godne poprawiny z atrakcjami dla naszych najmłodszych.

Kolegom, którzy zaangażowali się w organizację tego przedsięwzięcia składamy serdeczne podziękowania, gratulacje i wyrazy szacunku. To była prawdziwa jakość spod znaku „Darzboru” w Szczecinku.

Dziękujemy!

Dariusz Tederko – Prezes KŁ Darzbór w Szczecinku