Obchody dnia św. Huberta

phoca_thumb_l_img_3931_1024x683Nadchodzące święto myśliwych będzie celebrowane oficjalnie w wielu miejscach nie tylko w kraju. Członkowie Koła Darzbór obchodzić je będą uroczystym polowaniem zbiorowym zakończonym biesiadą przy domku w Kucharowie w towarzystwie ogniska, w tym roku pod dachem dzięki nowo wybudowanej wiacie. Poza naszymi obchodami odbędzie się kilka godnych uwagi „evenów”.

hubertus-spalski_0Na pierwszy plan wysuwają się coroczne obchody w ramach Hubertusa Spalskiego, który odbędzie się już w nadchodzącym weekendzie w Spale (20-21 październik). Głównym organizatorem są polscy myśliwi z ZG PZŁ na czele.

– Komitet Organizacyjny pragnie nawiązywać do tradycji hubertowskiej zainaugurowanej w 1930 r. przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego. Historia polowań w lasach spalskich jest oczywiście o wiele dłuższa. W dawnej Puszczy Spalskiej polowali polscy królowie i rosyjscy carowie. To tutaj rycerze Kazimierza Wielkiego z pobliskiego zamku królewskiego w Inowłodzu urządzali wielkie łowy – informuje na stronie internetowej Hubertusa przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roman Jagieliński.

W planach są Wielkie Spalskie Łowy (polowanie dla kilkuset myśliwych, cena 250 zł od osoby), Rodzinny Piknik Jeździecki (tradycyjna pogoń za lisem), Spalski Festiwal Kulinarny oraz Wystawa Trofeów Myśliwskich. Nie obejdzie się również bez tradycyjnej biesiady…

Więcej informacji dot. Hubertusa Spalskiego znajduje się na oficjalnej stronie internetowej

Obchody św. Huberta celebrowane będą także w Pszczynie gdzie świetną zabawę zapewnić ma pokaz psów myśliwskich, sokolnictwa oraz zawsze cieszący się dużym zainteresowaniem pokaz sztuki wabienia jeleni. Obchody zaplanowane są na 21 października przed zamkniem w Pszczynie. Organizatorzy zapewniają darmowy poczęstunek przy rozbrzmiewającej muzyce sygnalistów myśliwskich.

W ten sam weekend w Zamku w Liwie miejsce mieć będzie IV Hubertus Węgrowski. W programie modlitwa i poświęcenie broni przed polowaniami w kołach, biesiada myśliwska, msza święta, a drugiego dnia szereg prezentacji i atrakcji dla mieszkańców.

W krakowie zaś w dniu 20. października w Bazylice Mariackiej odbędzie się uroczysta msza hubertowska, którą zorganizuje tamtejszy ZO. W towarzystwie występów sygnalistów odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych PZŁ, LP,  Bractwa Kurkowego, sokolników, kynologów, myśliwych, leśników i zaproszonych gości.

owiectwo-1-070Jak widać obchody naszego święta nie przejdą bez echa. W naszej małej ojczyźnie również będziemy mogli celebrować dzień naszego patrona. Jak co roku w kościele przy parafii rzymskokatolickiej pw. św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku odbędzie się hubertowska msza święta o godz. 18.00 w dniu 3 listopada. Nasze Koło również będzie brać udział w organizacji tego wydarzenia.

Darzborowcy przed mszą będą uroczyście prowadzić natomiast polowanie hubertowskie od samego rana. Wyniki polowania czyli pokot będą podziwiać rodziny, przyjaciele i sympatycy myślistwa o godz. 16.00 na którą to zaplanowane jest ognisko i poczęstunek. O uroczystej postawie i ubiorze nikogo z naszych myśliwych nie trzeba uprzedzać.